Nasz raport ułatwia gospodarowanie energią
Wprowadziliśmy nowe wykresy, które obrazują opłatę mocową i śledzenie zużycia w godzinach dla opłaty mocowej. Dostępny w systemie raport optymalizacji opłaty mocowej podpowiada, jak gospodarować energią by uzyskać upusty. Ponieważ w każdym obiekcie są różne możliwości pracy urządzeń raport optymalizacji opłaty mocowej umożliwia wybór odpowiedniego poziomu upustu i wizualizuje proponowany sposób pracy obiektu.
Regulacje rynku mocy
Ustawodawca, aby zapewnić stabilność dostaw energii elektrycznej w średnim i długim terminie wprowadził ustawę o rynku mocy. Zgodnie z jej regulacjami zawierane są kontrakty na świadczenie usług pozostawania w gotowości do dostarczania mocy do systemu elektroenergetycznego i jej dostarczania w okresach zagrożenia przez odpowiednie podmioty. Pozostawanie w takiej gotowości i dostarczanie energii w okresach zagrożenia, jest wynagradzane ze środków z tzw. „opłaty mocowej”. Opłata ta finansuje również działanie i rozbudowę infrastruktury energetycznej. Na ten moment ustawa zakłada obowiązywanie opłaty mocowej do 2047 roku.
Wszyscy odbiorcy energii elektrycznej są objęci obowiązkiem jej uiszczania, ale sposób wyliczenia jej wysokości jest zróżnicowany. Od odbiorców z grup taryfowych G i C1 (gospodarstw domowych oraz odbiorców o mocy zamówionej do 16kW) pobierana jest zryczałtowana opłata, której wysokość uzależniona jest od średniorocznego zużycia energii. Wysokość opłaty dla pozostałych odbiorców wyliczana jest na podstawie ilości energii pobranej w wybranych godzinach doby.
Do końca września każdego roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ustala stawki oraz wybrane godziny doby składające się na opłatę mocową w kolejnym roku.